SKRYPT ZAJĘĆ Z ORTOFONII
Całość aparatu służącego człowiekowi do wytwarzania dźwięków mowy składa się z trzech narządów: oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego. Jakość mowy zależy od sprawności każdego z nich, a także od ich koordynacji. Dlatego też należy stosować się do zasad higieny pracy głosem a narządy mowy trzeba tak ćwiczyć, jak pianiści ćwiczą sprawność palców. Ćwiczenia oddechowe i fonacyjne należy samodzielnie wykonywać zachowując największą ostrożność. Skoro tylko odczujesz choćby niewielkie znużenie, zawroty głowy albo w gardle chrypkę – przerwij je i odpocznij. Gdyby stan ten powtarzał się zbyt często – skonsultuj się z nauczycielem retoryki lub lekarzem logopedą.
RECEPTA DO STOSOWANIA NA CO DZIEŃ.
Na zakończenie proponujemy zestaw mini ćwiczeń, które zalecamy realizować każdego poranka i / lub przed wystąpieniem publicznym. Zestaw ten należy do kanonu erudycyjnego 21 SLO.
1.
Ćwiczenia oddechowe: nr 1 (fizyczne), nr 2 (ale stojąc) oraz nr 12 (liczenie wron:
pierwsza wrona bez ogona, druga wrona bez ogona, trzecia wrona .......
3. Naucz się na pamięć i mów na jednym oddechu poniższy tekst.
Ckliwy prestidigitator Todoregalowerdadero do knajpki mknie po buteleczkę spirytusiku najwydestylowaniuchniejszego dla reżysera Laubzegi, który wyreżyserował przeintelektualizowane i przeliteraturalizowane dzieło pod tytułem „Trzy cytrzystki, czyli poczmistrz z Tczewa”.
Opracowanie: Włodzimierz Taboryski